•  
  • Přihlášení | Předplatné
ÚTERÝ 15/04/2014
Eurosport
 

Home

 

Cyklistika

28/06/2012 - 13:48 - Updated 28/06/2012 - 13:56

Tour de France


Tour de France - Cyklistika
Eurosport

Nejstarší etapový závod světa již za rok oslaví své stoleté jubileum. Itinerář letošního 99. ročníku však naznačuje, že Stará dáma chce neustále kráčet s dobou a novotám se nijak nebrání. V čem se tedy letošní pokračování Tour de France liší od těch předchozích?

Především je to enormně vysoký počet časovkářských kilometrů. Během třítýdenního klání na závodníky čeká více než sto kilometrů pouze individuální časovky. Týmová letos na programu není. Vše začne úvodním prologem v Lutychu. Prvních 6.4 kilometru na časovkářském speciálu si tedy účastníci žlutého závodu odbydou v Belgii, kde peloton zůstane ještě na dvě etapy. Dojezdy uvidí nejprve předměstí Lutychu Seraing a poté i nejstarší belgické město Turnai. Obě etapy mají sice rovinatý charakter, ale zvláště dojezd první z nich určitě spurterům svědčit nebude. Krátkým cílovým stoupáním se organizátoři odvděčili hlavně Philippu Gilbertovi. Právě místní rodák má ideální parametry k tomu, aby po 198 kilometrech ještě vyskočil na 2.4 kilometru dlouhé stoupání a opět po roce se radoval z etapového vítězství na Tour. Mezi závodníky s podobnými rychlostními vlohami se však počítá i slovenský talent Peter Sagan, který si na Tour de France zažije premiéru.

Tour de France - Cyklistika

Na francouzské silnice se peloton přesune v úterý 3. července. Přes jednu středně horskou etapu do Bologne-sur-Mer a tři rovinaté etapy zamíří trasa k prvním horským testům 99. ročníku. Nebudou to však ani Pyreneje ani Alpy, ale neprobádané vrcholy v pohoří Vogézy a Jura v etapách s pořadovými čísly 7 a 8, které společně s první očekávanou časovkou na 41.5 kilometru mezi Senans a Besançonem zakončí první týden a bezpochyby už naznačí, kdo z papírových favoritů má reálnou šanci na úspěch. Po dni volna závodníci vymění časovkářské speciály za ultralehké stroje do kopců. Ze tří vysokohorských etap druhého týdne poskytne vrchařům největší příležitost ke smazání ztrát z časovky etapa číslo 11. Tady se peloton už popasuje s léty prověřenými stoupáními Col de la Madeleine, Col de la Croix de Fer a hlavně s cílovou prémií La Toussuire, kam se dojezd etapy Tour vrací poprvé od roku 2006. Všechny vrcholy navíc jezdci zdolají pouze na 148 kilometrech, takže tady se žádné čekání na poslední kopec konat nebude a můžeme se těšit na velmi zajímavou a intenzivní etapu, na kterou mohou vsadit závodníci jako Andy Schleck a jemu podobní vrchaři, kteří nemohou svůj výkon založit na výsledku časovek.

Třetí týden už bude mít tradiční scénář. Hned první den na závodníky čeká královská etapa z Pau do Bagneres-de-Luchon. Celkem 197 kilometrů dlouhé pokračování se čtveřicí horských prémií, mezi nimiž hraje prim legendární Tourmalet – ten se bude přejíždět na 120. kilometru etapy – a atraktivním dojezdem po sjezdu z vrcholu Col de Peyresourde v nadmořské výšce 1569 metrů. Ani úspěch v této etapě však nemusí nic řešit. Definitivní korunovace vítěze 99. ročníku Tour de France proběhne až po proklatě dlouhé časovce na 53.5 kilometru, jejíž dojezd letos uvidí Chartres.

Tour de France - Cyklistika

Naznačený itinerář by měl nejvíce svědčit kvalitním časovkářům, kteří neztrácí v kopcích. Mezi takové závodníky všichni odborníci řadí především obhájce titulu Australana Cadela Evanse a loňského smolaře Bradleyho Wigginse z Velké Británie, který letos zatím prožívá životní sezónu a podle mnohých je favoritem nejžhavějším. Jak se s časovkou poperou ortodoxní vrchaři, jako Andy a Frank Schleckovi, ukáže až závod samotný. Svou účast přislíbil i novopečený vítěz Gira, Kanaďan Ryder Hesjedal. Pokud by se mu podařilo Tour vyhrát, stal by se od roku 1998 prvním cyklistou s dnes už téměř nepředstavitelným doublem na svém kontě. Tehdy to dokázal fanoušky milovaný Marco Pantani.

Tour de France bude Eurosport vysílat všechny etapy včetně prologu od 30. června do 22. července, těšit se můžete na postřehy zajímavých hostů v našem studiu, majitelé účtu na službě Eurosport Player jistě nepohrnou možností sledovat všechny etapy od začátku až do konce živě v našem bonusovém vysílání.

Neváhejte se také zúčastnit další soutěže se společností Specialized Eastern Europe!

Eurosport - Štěpán Straka

Hledej

 

Více - Cyklistika

Dubnové klasiky: soutěžte o kolo Specialized - Cyklistika

Cyklistika - Dubnové klasiky: soutěžte o kolo Specialized

Během vysílání nejslavnějších klasik proběhne soutěž o atraktivní ceny, kterou pro své diváky připravila česká redakce Eurosportu ve spolupráci se Specialized.

Dubnové cyklistické klasiky - Cyklistika

Cyklistika - Dubnové cyklistické klasiky

Dubnová cyklistika, to jsou především klasiky na belgických, nizozemských a francouzských silnicích.

Rozhovor s Františkem Raboněm o Cape Epic - Cyklistika

Cyklistika - Rozhovor s Františkem Raboněm o Cape Epic

František Rabon ještě loni jezdil za tým OPQS a diváci Eurosportu ho znají také jako občasného spolukomentátora během významných cyklistických závodů.

Skvěle obsazený závod Baskickem - Cyklistika

Cyklistika - Skvěle obsazený závod Baskickem

Startuje Euskal Herriko Itzulia aneb 54. ročník závodu Okolo Baskicka. Šest etap, z nichž bychom žádnou neoznačili jako rovinatou. Kopce, kopce a další kopce.

Greg LeMond expertem Eurosportu - Cyklistika

Cyklistika - Greg LeMond expertem Eurosportu

Bývalý americký cyklista Greg LeMond, trojnásobný vítěz Tour de France, je novým cyklistickým expertem na obrazovkách Eurosportu.

Legenda LeMond dnes na Eurosportu - Cyklistika

Cyklistika - Legenda LeMond dnes na Eurosportu

Bývalý americký cyklista Greg LeMond, trojnásobný vítěz Tour de France, je novým cyklistickým expertem na obrazovkách Eurosportu.

Kolem Flander - Cyklistika

Cyklistika - Kolem Flander

Je čas pro druhý Monument sezony, přisedněte ke sledování slavného Ronde van Vlaanderen.

E3 Harelbeke: Klasikářský předkrm - Cyklistika

Cyklistika - E3 Harelbeke: Klasikářský předkrm

Již v pátek 28. března mají cyklističtí fanoušci příležitost ochutnat první chod klasikářského menu. E3 Harelbeke je klasikářským předkrmem.

Okolo Katalánska: Froome proti Contadorovi - Cyklistika

Cyklistika - Okolo Katalánska: Froome proti Contadorovi

Tento týden jsou v bohatém cyklistickém programu Eurosportu tři z celkem 28 závodů nejvyšší kategorie – UCI World Tour.

Cyklisty čeká La Classicissima - Cyklistika

Cyklistika - Cyklisty čeká La Classicissima

Závod Milán – San Remo je nejslavnějším italským jednorázovým závodem, vždyť se koná již od roku 1907 a je každoročně jednou z ozdob kalendáře World Tour.