•  
  • Přihlášení | Předplatné
NEDĚLE 29/03/2015
Eurosport
 

Home

 

Cyklistika

28/06/2012 - 13:48 - Updated 28/06/2012 - 13:56

Tour de France


Tour de France - Cyklistika
Eurosport

Nejstarší etapový závod světa již za rok oslaví své stoleté jubileum. Itinerář letošního 99. ročníku však naznačuje, že Stará dáma chce neustále kráčet s dobou a novotám se nijak nebrání. V čem se tedy letošní pokračování Tour de France liší od těch předchozích?

Především je to enormně vysoký počet časovkářských kilometrů. Během třítýdenního klání na závodníky čeká více než sto kilometrů pouze individuální časovky. Týmová letos na programu není. Vše začne úvodním prologem v Lutychu. Prvních 6.4 kilometru na časovkářském speciálu si tedy účastníci žlutého závodu odbydou v Belgii, kde peloton zůstane ještě na dvě etapy. Dojezdy uvidí nejprve předměstí Lutychu Seraing a poté i nejstarší belgické město Turnai. Obě etapy mají sice rovinatý charakter, ale zvláště dojezd první z nich určitě spurterům svědčit nebude. Krátkým cílovým stoupáním se organizátoři odvděčili hlavně Philippu Gilbertovi. Právě místní rodák má ideální parametry k tomu, aby po 198 kilometrech ještě vyskočil na 2.4 kilometru dlouhé stoupání a opět po roce se radoval z etapového vítězství na Tour. Mezi závodníky s podobnými rychlostními vlohami se však počítá i slovenský talent Peter Sagan, který si na Tour de France zažije premiéru.

Tour de France - Cyklistika

Na francouzské silnice se peloton přesune v úterý 3. července. Přes jednu středně horskou etapu do Bologne-sur-Mer a tři rovinaté etapy zamíří trasa k prvním horským testům 99. ročníku. Nebudou to však ani Pyreneje ani Alpy, ale neprobádané vrcholy v pohoří Vogézy a Jura v etapách s pořadovými čísly 7 a 8, které společně s první očekávanou časovkou na 41.5 kilometru mezi Senans a Besançonem zakončí první týden a bezpochyby už naznačí, kdo z papírových favoritů má reálnou šanci na úspěch. Po dni volna závodníci vymění časovkářské speciály za ultralehké stroje do kopců. Ze tří vysokohorských etap druhého týdne poskytne vrchařům největší příležitost ke smazání ztrát z časovky etapa číslo 11. Tady se peloton už popasuje s léty prověřenými stoupáními Col de la Madeleine, Col de la Croix de Fer a hlavně s cílovou prémií La Toussuire, kam se dojezd etapy Tour vrací poprvé od roku 2006. Všechny vrcholy navíc jezdci zdolají pouze na 148 kilometrech, takže tady se žádné čekání na poslední kopec konat nebude a můžeme se těšit na velmi zajímavou a intenzivní etapu, na kterou mohou vsadit závodníci jako Andy Schleck a jemu podobní vrchaři, kteří nemohou svůj výkon založit na výsledku časovek.

Třetí týden už bude mít tradiční scénář. Hned první den na závodníky čeká královská etapa z Pau do Bagneres-de-Luchon. Celkem 197 kilometrů dlouhé pokračování se čtveřicí horských prémií, mezi nimiž hraje prim legendární Tourmalet – ten se bude přejíždět na 120. kilometru etapy – a atraktivním dojezdem po sjezdu z vrcholu Col de Peyresourde v nadmořské výšce 1569 metrů. Ani úspěch v této etapě však nemusí nic řešit. Definitivní korunovace vítěze 99. ročníku Tour de France proběhne až po proklatě dlouhé časovce na 53.5 kilometru, jejíž dojezd letos uvidí Chartres.

Tour de France - Cyklistika

Naznačený itinerář by měl nejvíce svědčit kvalitním časovkářům, kteří neztrácí v kopcích. Mezi takové závodníky všichni odborníci řadí především obhájce titulu Australana Cadela Evanse a loňského smolaře Bradleyho Wigginse z Velké Británie, který letos zatím prožívá životní sezónu a podle mnohých je favoritem nejžhavějším. Jak se s časovkou poperou ortodoxní vrchaři, jako Andy a Frank Schleckovi, ukáže až závod samotný. Svou účast přislíbil i novopečený vítěz Gira, Kanaďan Ryder Hesjedal. Pokud by se mu podařilo Tour vyhrát, stal by se od roku 1998 prvním cyklistou s dnes už téměř nepředstavitelným doublem na svém kontě. Tehdy to dokázal fanoušky milovaný Marco Pantani.

Tour de France bude Eurosport vysílat všechny etapy včetně prologu od 30. června do 22. července, těšit se můžete na postřehy zajímavých hostů v našem studiu, majitelé účtu na službě Eurosport Player jistě nepohrnou možností sledovat všechny etapy od začátku až do konce živě v našem bonusovém vysílání.

Neváhejte se také zúčastnit další soutěže se společností Specialized Eastern Europe!

Eurosport - Štěpán Straka

Hledej

 

Více - Cyklistika

Volta Ciclista a Catalunya - Cyklistika

Cyklistika - Volta Ciclista a Catalunya

V pondělí 23. března v 15:30 startuje vysílání tradičního cyklistického závodu Kolem Katalánska, v originále Volta Ciclista a Catalunya.

Závod za sluncem - Cyklistika

Cyklistika - Závod za sluncem

Čekání na pořádný začátek jarní cyklistické sezony je u konce, v závodním kalendáři září první pořádný etapák sezony, francouzský Paříž – Nice.

Cyklistika na Eurosportu - Cyklistika

Cyklistika - Cyklistika na Eurosportu

Cyklistický program Eurosportu bude letos tradičně bohatý. Níže představujeme divákům souhrn cyklistických závodů, které bude Eurosport vysílat.

Dekker o světový rekord v hodinovce - Cyklistika

Cyklistika - Dekker o světový rekord v hodinovce

Eurosport bude ve středu 25. února exkluzivně vysílat pokus Thomase Dekkera o světový rekord v hodinovce. Nizozemský cyklista se o rekord pokusí v Mexiku .

Okolo Andalusie - Cyklistika

Cyklistika - Okolo Andalusie

Od středy 18. února mohou diváci Eurosportu sledovat první významnější evropský cyklistický etapový závod roku – Vuelta a Andalucía neboli Okolo Andalusie.

Dnes: Tinkoff – Saxo na Kilimandžáru - Cyklistika

Cyklistika - Dnes: Tinkoff – Saxo na Kilimandžáru

Magazín SPORTS INSIDERS dnes nabídne divákům vzrušující podívanou – výstup cyklistického týmu Tinkoff – Saxo na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro.

Rozhovor: Leopold König - Cyklistika

Cyklistika - Rozhovor: Leopold König

Mezi desítkou sportovců, pro něž by měl být příští rok přelomovým v jejich sportovní kariéře, figuruje i český cyklista Leopold König.

Vuelta na Eurosportu do roku 2020 - Cyklistika

Cyklistika - Vuelta na Eurosportu do roku 2020

Eurosport prodloužil televizní a digitální práva na cyklisticky závod Vuelta a Espana.

Překoná Matthias Brändle rekord v hodinovce? - Cyklistika

Cyklistika - Překoná Matthias Brändle rekord v hodinovce?

Na rekordu v hodinovce Jense Voigta se nestačil usadit prach a světová cyklistika má nového vyzývatele. Je jím nejlepší rakouský časovkář Matthias Brändle.

Kolo Orbea Avant v rukách vítěze - Cyklistika

Cyklistika - Kolo Orbea Avant v rukách vítěze

Tři týdny po skončení Vuelty konečně přinášíme fotografie z předání ceny výherci.