•  
  • Přihlášení | Předplatné
ÚTERÝ 21/04/2015
 

Home

 

Cyklistika

28/06/2012 - 13:48 - Updated 28/06/2012 - 13:56

Tour de France


Tour de France - Cyklistika
Eurosport

Nejstarší etapový závod světa již za rok oslaví své stoleté jubileum. Itinerář letošního 99. ročníku však naznačuje, že Stará dáma chce neustále kráčet s dobou a novotám se nijak nebrání. V čem se tedy letošní pokračování Tour de France liší od těch předchozích?

Především je to enormně vysoký počet časovkářských kilometrů. Během třítýdenního klání na závodníky čeká více než sto kilometrů pouze individuální časovky. Týmová letos na programu není. Vše začne úvodním prologem v Lutychu. Prvních 6.4 kilometru na časovkářském speciálu si tedy účastníci žlutého závodu odbydou v Belgii, kde peloton zůstane ještě na dvě etapy. Dojezdy uvidí nejprve předměstí Lutychu Seraing a poté i nejstarší belgické město Turnai. Obě etapy mají sice rovinatý charakter, ale zvláště dojezd první z nich určitě spurterům svědčit nebude. Krátkým cílovým stoupáním se organizátoři odvděčili hlavně Philippu Gilbertovi. Právě místní rodák má ideální parametry k tomu, aby po 198 kilometrech ještě vyskočil na 2.4 kilometru dlouhé stoupání a opět po roce se radoval z etapového vítězství na Tour. Mezi závodníky s podobnými rychlostními vlohami se však počítá i slovenský talent Peter Sagan, který si na Tour de France zažije premiéru.

Tour de France - Cyklistika

Na francouzské silnice se peloton přesune v úterý 3. července. Přes jednu středně horskou etapu do Bologne-sur-Mer a tři rovinaté etapy zamíří trasa k prvním horským testům 99. ročníku. Nebudou to však ani Pyreneje ani Alpy, ale neprobádané vrcholy v pohoří Vogézy a Jura v etapách s pořadovými čísly 7 a 8, které společně s první očekávanou časovkou na 41.5 kilometru mezi Senans a Besançonem zakončí první týden a bezpochyby už naznačí, kdo z papírových favoritů má reálnou šanci na úspěch. Po dni volna závodníci vymění časovkářské speciály za ultralehké stroje do kopců. Ze tří vysokohorských etap druhého týdne poskytne vrchařům největší příležitost ke smazání ztrát z časovky etapa číslo 11. Tady se peloton už popasuje s léty prověřenými stoupáními Col de la Madeleine, Col de la Croix de Fer a hlavně s cílovou prémií La Toussuire, kam se dojezd etapy Tour vrací poprvé od roku 2006. Všechny vrcholy navíc jezdci zdolají pouze na 148 kilometrech, takže tady se žádné čekání na poslední kopec konat nebude a můžeme se těšit na velmi zajímavou a intenzivní etapu, na kterou mohou vsadit závodníci jako Andy Schleck a jemu podobní vrchaři, kteří nemohou svůj výkon založit na výsledku časovek.

Třetí týden už bude mít tradiční scénář. Hned první den na závodníky čeká královská etapa z Pau do Bagneres-de-Luchon. Celkem 197 kilometrů dlouhé pokračování se čtveřicí horských prémií, mezi nimiž hraje prim legendární Tourmalet – ten se bude přejíždět na 120. kilometru etapy – a atraktivním dojezdem po sjezdu z vrcholu Col de Peyresourde v nadmořské výšce 1569 metrů. Ani úspěch v této etapě však nemusí nic řešit. Definitivní korunovace vítěze 99. ročníku Tour de France proběhne až po proklatě dlouhé časovce na 53.5 kilometru, jejíž dojezd letos uvidí Chartres.

Tour de France - Cyklistika

Naznačený itinerář by měl nejvíce svědčit kvalitním časovkářům, kteří neztrácí v kopcích. Mezi takové závodníky všichni odborníci řadí především obhájce titulu Australana Cadela Evanse a loňského smolaře Bradleyho Wigginse z Velké Británie, který letos zatím prožívá životní sezónu a podle mnohých je favoritem nejžhavějším. Jak se s časovkou poperou ortodoxní vrchaři, jako Andy a Frank Schleckovi, ukáže až závod samotný. Svou účast přislíbil i novopečený vítěz Gira, Kanaďan Ryder Hesjedal. Pokud by se mu podařilo Tour vyhrát, stal by se od roku 1998 prvním cyklistou s dnes už téměř nepředstavitelným doublem na svém kontě. Tehdy to dokázal fanoušky milovaný Marco Pantani.

Tour de France bude Eurosport vysílat všechny etapy včetně prologu od 30. června do 22. července, těšit se můžete na postřehy zajímavých hostů v našem studiu, majitelé účtu na službě Eurosport Player jistě nepohrnou možností sledovat všechny etapy od začátku až do konce živě v našem bonusovém vysílání.

Neváhejte se také zúčastnit další soutěže se společností Specialized Eastern Europe!

Eurosport - Štěpán Straka

Hledej

 

Více - Cyklistika

Středa a neděle: Ardenské klasiky - Cyklistika

Cyklistika - Středa a neděle: Ardenské klasiky

Trojice ardenských klasik začala v neděli závodem Amstel Gold Race a tento týden jsou na pořadu Valonský šíp a nejstarší ze závodů Lutych – Bastogne – Lutych.

50. ročník Amstel Gold Race - Cyklistika

Cyklistika - 50. ročník Amstel Gold Race

V neděli 19. dubna startuje v Nizozemsku jubilejní 50. ročník největšího místního cyklistického závodu Amstel Gold Race.

Paříž – Roubaix s Františkem Raboněm - Cyklistika

Cyklistika - Paříž – Roubaix s Františkem Raboněm

Pouze týden uplyne od závodu Okolo Flander a pro světovou klasikářskou elitu se otevře další příležitost vstoupit do cyklistického nebe.

Quintana favoritem Okolo Baskicka - Cyklistika

Cyklistika - Quintana favoritem Okolo Baskicka

Startuje Euskal Herriko Itzulia aneb 55. ročník závodu Okolo Baskicka. Šest etap, z nichž bychom žádnou neoznačili jako rovinatou. Kopce, kopce a další kopce.

Kolem Flander v neděli 5. dubna - Cyklistika

Cyklistika - Kolem Flander v neděli 5. dubna

Bitva na belgických kostkách přes pověstné hellingeny se dočká svého 99. pokračování.

3 dny De Panne - Cyklistika

Cyklistika - 3 dny De Panne

Cyklistický program Eurosportu má za sebou etapy okolo Katalánska, klasiku E3 a Criterium International a tento týden pokračuje od úterý závodem 3 dny De Panne.

Volta Ciclista a Catalunya - Cyklistika

Cyklistika - Volta Ciclista a Catalunya

V pondělí 23. března v 15:30 startuje vysílání tradičního cyklistického závodu Kolem Katalánska, v originále Volta Ciclista a Catalunya.

Závod za sluncem - Cyklistika

Cyklistika - Závod za sluncem

Čekání na pořádný začátek jarní cyklistické sezony je u konce, v závodním kalendáři září první pořádný etapák sezony, francouzský Paříž – Nice.

Cyklistika na Eurosportu - Cyklistika

Cyklistika - Cyklistika na Eurosportu

Cyklistický program Eurosportu bude letos tradičně bohatý. Níže představujeme divákům souhrn cyklistických závodů, které bude Eurosport vysílat.

Dekker o světový rekord v hodinovce - Cyklistika

Cyklistika - Dekker o světový rekord v hodinovce

Eurosport bude ve středu 25. února exkluzivně vysílat pokus Thomase Dekkera o světový rekord v hodinovce. Nizozemský cyklista se o rekord pokusí v Mexiku .