•  
  • Přihlášení | Předplatné
STŘEDA 30/07/2014
Eurosport
 

Home

 

Cyklistika

28/06/2012 - 13:48 - Updated 28/06/2012 - 13:56

Tour de France


Tour de France - Cyklistika
Eurosport

Nejstarší etapový závod světa již za rok oslaví své stoleté jubileum. Itinerář letošního 99. ročníku však naznačuje, že Stará dáma chce neustále kráčet s dobou a novotám se nijak nebrání. V čem se tedy letošní pokračování Tour de France liší od těch předchozích?

Především je to enormně vysoký počet časovkářských kilometrů. Během třítýdenního klání na závodníky čeká více než sto kilometrů pouze individuální časovky. Týmová letos na programu není. Vše začne úvodním prologem v Lutychu. Prvních 6.4 kilometru na časovkářském speciálu si tedy účastníci žlutého závodu odbydou v Belgii, kde peloton zůstane ještě na dvě etapy. Dojezdy uvidí nejprve předměstí Lutychu Seraing a poté i nejstarší belgické město Turnai. Obě etapy mají sice rovinatý charakter, ale zvláště dojezd první z nich určitě spurterům svědčit nebude. Krátkým cílovým stoupáním se organizátoři odvděčili hlavně Philippu Gilbertovi. Právě místní rodák má ideální parametry k tomu, aby po 198 kilometrech ještě vyskočil na 2.4 kilometru dlouhé stoupání a opět po roce se radoval z etapového vítězství na Tour. Mezi závodníky s podobnými rychlostními vlohami se však počítá i slovenský talent Peter Sagan, který si na Tour de France zažije premiéru.

Tour de France - Cyklistika

Na francouzské silnice se peloton přesune v úterý 3. července. Přes jednu středně horskou etapu do Bologne-sur-Mer a tři rovinaté etapy zamíří trasa k prvním horským testům 99. ročníku. Nebudou to však ani Pyreneje ani Alpy, ale neprobádané vrcholy v pohoří Vogézy a Jura v etapách s pořadovými čísly 7 a 8, které společně s první očekávanou časovkou na 41.5 kilometru mezi Senans a Besançonem zakončí první týden a bezpochyby už naznačí, kdo z papírových favoritů má reálnou šanci na úspěch. Po dni volna závodníci vymění časovkářské speciály za ultralehké stroje do kopců. Ze tří vysokohorských etap druhého týdne poskytne vrchařům největší příležitost ke smazání ztrát z časovky etapa číslo 11. Tady se peloton už popasuje s léty prověřenými stoupáními Col de la Madeleine, Col de la Croix de Fer a hlavně s cílovou prémií La Toussuire, kam se dojezd etapy Tour vrací poprvé od roku 2006. Všechny vrcholy navíc jezdci zdolají pouze na 148 kilometrech, takže tady se žádné čekání na poslední kopec konat nebude a můžeme se těšit na velmi zajímavou a intenzivní etapu, na kterou mohou vsadit závodníci jako Andy Schleck a jemu podobní vrchaři, kteří nemohou svůj výkon založit na výsledku časovek.

Třetí týden už bude mít tradiční scénář. Hned první den na závodníky čeká královská etapa z Pau do Bagneres-de-Luchon. Celkem 197 kilometrů dlouhé pokračování se čtveřicí horských prémií, mezi nimiž hraje prim legendární Tourmalet – ten se bude přejíždět na 120. kilometru etapy – a atraktivním dojezdem po sjezdu z vrcholu Col de Peyresourde v nadmořské výšce 1569 metrů. Ani úspěch v této etapě však nemusí nic řešit. Definitivní korunovace vítěze 99. ročníku Tour de France proběhne až po proklatě dlouhé časovce na 53.5 kilometru, jejíž dojezd letos uvidí Chartres.

Tour de France - Cyklistika

Naznačený itinerář by měl nejvíce svědčit kvalitním časovkářům, kteří neztrácí v kopcích. Mezi takové závodníky všichni odborníci řadí především obhájce titulu Australana Cadela Evanse a loňského smolaře Bradleyho Wigginse z Velké Británie, který letos zatím prožívá životní sezónu a podle mnohých je favoritem nejžhavějším. Jak se s časovkou poperou ortodoxní vrchaři, jako Andy a Frank Schleckovi, ukáže až závod samotný. Svou účast přislíbil i novopečený vítěz Gira, Kanaďan Ryder Hesjedal. Pokud by se mu podařilo Tour vyhrát, stal by se od roku 1998 prvním cyklistou s dnes už téměř nepředstavitelným doublem na svém kontě. Tehdy to dokázal fanoušky milovaný Marco Pantani.

Tour de France bude Eurosport vysílat všechny etapy včetně prologu od 30. června do 22. července, těšit se můžete na postřehy zajímavých hostů v našem studiu, majitelé účtu na službě Eurosport Player jistě nepohrnou možností sledovat všechny etapy od začátku až do konce živě v našem bonusovém vysílání.

Neváhejte se také zúčastnit další soutěže se společností Specialized Eastern Europe!

Eurosport - Štěpán Straka

Hledej

 

Více - Cyklistika

Soutěž o kolo Colnago zná vítěze - Cyklistika

Cyklistika - Soutěž o kolo Colnago zná vítěze

Během vysílání 101. ročníku nejprestižnějšího cyklistického závodu Tour de France proběhla tradiční vědomostní soutěž o atraktivní ceny,

Zdeněk Štybar na Okolo Valonska - Cyklistika

Cyklistika - Zdeněk Štybar na Okolo Valonska

Tour de France 2014 je minulostí, ale cyklistický program Eurosportu jako by neměl konce. Již od pondělí můžete sledovat závod Okolo Valonska.

UCI World Tour zavítá z Polska na Slovensko - Cyklistika

Cyklistika - UCI World Tour zavítá z Polska na Slovensko

V neděli 3. srpna odstartuje v Gdaňsku již 71. ročník etapového závodu Okolo Polska, který v posledních letech patří stabilně do kalendáře UCI World Tour.

Jak se Vám líbila diskusní stránka k TdF? - Cyklistika

Cyklistika - Jak se Vám líbila diskusní stránka k TdF?

Česká redakce Eurosportu spustila během letošní Tour de France novinku – speciální facebookovou stránku Tour de France na české verzi Eurosportu.

Rozhovor s legendou TdF: Greg LeMond - Cyklistika

Cyklistika - Rozhovor s legendou TdF: Greg LeMond

Greg LeMond je trojnásobným vítězem Tour de France a jednou z legend nejslavnějšího cyklistického závodu.

Tour de France vstupuje do druhé stovky, diskutujte! - Cyklistika

Cyklistika - Tour de France vstupuje do druhé stovky, diskutujte!

Tour de France má před sebou 101. ročník. Bude to opět neuvěřitelná paráda, ve Francii se v červenci na tři týdny zastaví normální život.

21. etapa Tour de France od 13:45 - Cyklistika

Cyklistika - 21. etapa Tour de France od 13:45

Nedělní vysílání Tour de France začíná ve 13:45 závodem žen a pokračuje magazínem LeMond on Tour a živým přenosem 20. etapy 101. ročníku TdF.

Na Tour de France zve diváky Petr Benčík - Cyklistika

Cyklistika - Na Tour de France zve diváky Petr Benčík

Tour de France vstupuje do druhé stovky, má před sebou neuvěřitelný 101. ročník. Ke sledování TdF zve diváky Petr Benčík, trojnásobný mistr ČR na silnici.

Soutěžte o kolo Colnago během Tour de France - Cyklistika

Cyklistika - Soutěžte o kolo Colnago během Tour de France

Během vysílání 101. ročníku nejprestižnějšího cyklistického závodu Tour de France proběhne tradiční vědomostní soutěž o atraktivní ceny.

Cyklistické léto s novým BIKE/Pelotonem - Cyklistika

Cyklistika - Cyklistické léto s novým BIKE/Pelotonem

Než vyrazíte s kolem na prázdniny, nezapomeňte přibalit nové vydání magazínu BIKE/Peloton z řady ActiveSport. Přináší preview Tour de France, testy, rozhovory.