•  
  • Přihlášení | Předplatné
STŘEDA 01/04/2015
Eurosport
 

Home

 

Cyklistika

03/07/2012 - 10:44 - Updated 23/07/2012 - 14:08

Deník komentátorů Tour


Deník komentátorů Tour - Cyklistika
Eurosport

Souhrn osobitých ohlédnutí našich komentátorů Štěpána Straky a Martina Hačeckého za letošním ročníkem nejslavnějšího cyklistického závodu.

Deník komentátorů Tour - Cyklistika

Díl sedmý: Scooby-Doo (Martin Hačecký)

Scooby-Dooby-Doo, where are you, we‘ve got some work to do now!

Vycházka černého psa do středu pelotonu Tour v 18. etapě skoro budila dojem, že si melodii známého kresleného seriálu pobrukuje nejen čtyřnohý divák, ale i jeho majitel. Co zaujalo to obrovské stvoření natolik, že neváhalo riskovat svůj život vstupem mezi dráty točících se výpletů, nám asi zůstane pro jeho němost utajeno. Možná na dlouhou dobu ale oněměl i jeho vlastník. I mezi těmi zbylými třemi čtvrtinami původního startovního pole naprostá většina jezdců už tvrdost asfaltu vyzkoušela. Uklidnění po téměř třech týdnech každodenního utrpení ve větru a kopcích mělo přijít v podobě rovinaté etapy a předpokládaného spurtérskéhou dojezdu. Řada jezdců nechce nic než masáž, teplou večeři a postel. Už není co na Tour zažít, už to jen dovézt do Paříže! Scooby-Dooby-Doo... Dál už to znáte. Janež Brajkovič má tržnou ránu na lokti a odřená záda. Denis Menchov odjíždí s oděrkami a pohmožděninami. Dobitý Philip Gilbert už to v sobě neudržel. Copak se mu lze divit? Tři týdny stresu nemohou v podobné situaci nikoho nechat chladným, ačkoliv jindy klidný Phil chtěl pouze požádat fanouška o větší zodpovědnost. Kdoví, jak by celý příběh dopadl, kdyby nezasáhnul týmový manažer BMC John Lelangue. Stará dáma je nejtvrdší závod nejnáročnějšího sportu na světě. Fyzické i psychické vypětí závodníků si mnozí neumí ani představit. Nepřidělávejme našim hrdinům na dvou kolech další starosti, pády přes psa Phila Gilberta nebo Marca Cavendishe přes fanouškovu vlajku mohly dopadnout mnohem hůř. Abychom v dalších letech měli vůbec komu fandit...

Deník komentátorů Tour - Cyklistika

Díl šestý: FanThomas (Štěpán Straka)

Taky na vás barevné provedení trikotu pro nejlepšího vrchaře Tour de France působí takovým hravě veselým dojmem? Jakoby ty červené puntíky chtěly alespoň trochu odstínit krutost pyrenejských nebo alpských kopců a vnést nadsázku do soupeření o body, které jsou na jejich vrcholech v sázce. Letos bude tedy nejveselejší trikot všech Grand Tour ve správných rukách. V etapách, které sumou nastoupaných metrů vzbuzují respekt v každém profesionálovi, Thomas Voeckler rozdal svým dravým a vášnivým závodnickým projevem tolik radosti, že se nikdo nemohl nudit. Nevím jak vám, ale mě se při pohledu na jeho gesta a grimasy ihned vybaví jiný francouzský bavič, Louis de Funès. Takže až si budu chtít připomenout pyrenejské etapy letošní Tour, pustím si Fantomase.

Díl pátý: Dříč (Štěpán Straka)

První slova, která jsem chtěl vyslovit při pohledu na radujícího se vítěze 14. etapy Tour do Foix, Luise Leóna Sáncheze, byla: "cyklistický Bůh přece jen existuje". Vždyť jeho tým Rabobank jede v závodě už jen ve čtyřech a sám Luis León od první etapy bojuje s nepříjemným zraněním zápěstí, kvůli kterému chtěl dokonce vzdát. Nakonec jsem je ale neřekl. A nejen proto, že je to dost otřepaná fráze. Španěl za svůj úspěch totiž vděčí jen a jen své vytrvalosti, vůli a odvaze, se kterou se pustil do rozhodujícího útoku. Sánchezovi se nekonečná dřina nakonec vyplatila a – i když je to recept bez záruky – mohl by jeho výkon v Pyrenejích motivovat i závodníky z ostatních, stejně tvrdě zkoušených týmů. Tak odvahu, pánové, vítězství by vám také slušelo.

Deník komentátorů Tour - Cyklistika

Díl čtvrtý: Smajlík (Štěpán Straka)

Schválně, kolik z vás dnes v nějaké SMS zprávě či e-mailu za větou použilo dobře známý rozesmátý obličej. Asi dost. Přiznám se, že já také, a hned co jsem onoho "smajlíka" vložil za větu, vzpomněl jsem si na vedoucího muže průběžného pořadí Tour. Nejen že mu to ladí barevně, ale hlavně Bradley Wiggins se už skoro týden usmívá! Důvody k tomu jistě má. On a jeho parta Sky předvádí zatím bezchybné výkony. Bradley dokázal vyhrát i první etapu na Tour v kariéře, ale v takové náladě jsme jindy dost odměřeného Brita ještě neviděli. I jiskra v očích a upřímná radost, která z něj čiší při poskytování rozhovorů, dává tušit, co musel obětovat přípravě na vrchol sezony a jak ho uklidňuje vědomí, že ty hodiny dřiny teď nesou své ovoce. Úsměv mu zatím nezkazila ani nejtěžší horská etapa na vrchol La Toussuire, ani dotěrný novinář s hloupými dotazy na téma doping. Tak ať to Bradleymu vydrží, s těmi pejzy mu to totiž sluší.

Deník komentátorů Tour - Cyklistika

Díl třetí: Toužit po té dámě (Martin Hačecký)

Co se nelíbí Staré dámě na závodnících týmu Garmin – Sharp jsou evidentně barvy jejich dresů. Na desetidenní cestě z Lutychu do Besanconu zničila několik sad modro-černého oblečení, rvala je jako smyslů zbavená, jako by si neuvědomovala, že v nich jedou lidé.

Žádný jezdec amerického celku nebyl ušetřen a její paličatost byla často až ostudná. Považte kolik lásky jí někteří jezdci letos věnovali a ona se jim přesto zdaleka nechce podvolit. Co víc by ještě měl předvést Tyler Farrar, aby ta krutá, ale nejkrásnější dáma planety pochopila, že pro jinou jeho srdce nebije a přestala s ním mlátit o zem. Čtyřikrát v pěti dnech se Američan sklonil k jejím nohám, trpěl už dost na to, aby si ho pustila k tělu? "Přežij první kopce, chlapečku, pak uvidíme..." Tyler si ta slova možná přeříkával ve víkendových stoupáních v pohoří Jura. Boj o Starou dámu se prostě nevzdává

Deník komentátorů Tour - Cyklistika

Díl druhý: Svěží vítr (Štěpán Straka)

Vlna energie a radosti sálající z každého šlápnutí Petra Sagana do pedálů zasáhla nejen fanoušky cyklistiky po celém světě, ale už i tak ostříleného mazáka, jakým je Ivan Basso. Hodně dlouho bychom pátrali v paměti, a možná ani nevypátrali, kdy se dvojnásobný vítěz Gira naposledy zachoval jako domestik, aby pracoval v rovinaté etapě ve prospěch svých týmových kamarádů. Před dojezdem třetí etapy Tour do Boulogne to 33letý Ital udělal bez mrknutí oka.

Slovenský mladík se mu za aktivitu odvděčil vítězstvím a slovy "Měl bych mu za to přeleštit tretry". Ivan je prostě charakter a možná, že svěžest obou mladších kolegů Nibaliho a Sagana mu dodává i potřebný optimismus a chuť do dalšího závodění. Tak ať mu to vydrží!

Deník komentátorů Tour - Cyklistika

Díl první: Zasloužená odměna (Štěpán Straka)

Chcete-li se přesvědčit, že žlutý trikot je na úvod letošní Tour ve správných rukách, zadejte do internetového vyhledáváče heslo: Fabian Cancellara x ray. To, co najdete pod několika odkazy, není obrázek popadaných kostek domina, ale rentgenový snímek Švýcarovy na čtyři kusy polámané klíční kosti z pádu přes bidon povalující se na trati závodu Okolo Flander.

Pět měsíců cílené přípravy bylo k ničemu kvůli hloupé lahvi! Ze situace, která by kdekoho srazila na kolena, se ale 31letý rodák z Bernu vypořádal jako pravý profesionál. Od proklaté neděle 1. dubna na Flandrách uplynuly jen dva měsíce a čtyřnásobný světový šampion v časovce může opět slavit. Vždyť po vítězném prologu stráví již 23. den svého života v trikotu pro vedoucího závodníka Tour de France.

Eurosport - Štěpán Straka

Hledej

 

Více - Cyklistika

Kolem Flander v neděli 5. dubna - Cyklistika

Cyklistika - Kolem Flander v neděli 5. dubna

Bitva na belgických kostkách přes pověstné hellingeny se dočká svého 99. pokračování.

3 dny De Panne - Cyklistika

Cyklistika - 3 dny De Panne

Cyklistický program Eurosportu má za sebou etapy okolo Katalánska, klasiku E3 a Criterium International a tento týden pokračuje od úterý závodem 3 dny De Panne.

Volta Ciclista a Catalunya - Cyklistika

Cyklistika - Volta Ciclista a Catalunya

V pondělí 23. března v 15:30 startuje vysílání tradičního cyklistického závodu Kolem Katalánska, v originále Volta Ciclista a Catalunya.

Závod za sluncem - Cyklistika

Cyklistika - Závod za sluncem

Čekání na pořádný začátek jarní cyklistické sezony je u konce, v závodním kalendáři září první pořádný etapák sezony, francouzský Paříž – Nice.

Cyklistika na Eurosportu - Cyklistika

Cyklistika - Cyklistika na Eurosportu

Cyklistický program Eurosportu bude letos tradičně bohatý. Níže představujeme divákům souhrn cyklistických závodů, které bude Eurosport vysílat.

Dekker o světový rekord v hodinovce - Cyklistika

Cyklistika - Dekker o světový rekord v hodinovce

Eurosport bude ve středu 25. února exkluzivně vysílat pokus Thomase Dekkera o světový rekord v hodinovce. Nizozemský cyklista se o rekord pokusí v Mexiku .

Okolo Andalusie - Cyklistika

Cyklistika - Okolo Andalusie

Od středy 18. února mohou diváci Eurosportu sledovat první významnější evropský cyklistický etapový závod roku – Vuelta a Andalucía neboli Okolo Andalusie.

Dnes: Tinkoff – Saxo na Kilimandžáru - Cyklistika

Cyklistika - Dnes: Tinkoff – Saxo na Kilimandžáru

Magazín SPORTS INSIDERS dnes nabídne divákům vzrušující podívanou – výstup cyklistického týmu Tinkoff – Saxo na nejvyšší africkou horu Kilimandžáro.

Rozhovor: Leopold König - Cyklistika

Cyklistika - Rozhovor: Leopold König

Mezi desítkou sportovců, pro něž by měl být příští rok přelomovým v jejich sportovní kariéře, figuruje i český cyklista Leopold König.

Vuelta na Eurosportu do roku 2020 - Cyklistika

Cyklistika - Vuelta na Eurosportu do roku 2020

Eurosport prodloužil televizní a digitální práva na cyklisticky závod Vuelta a Espana.